495
597975

AXEL EINAR HJORTH, byrå, Stockholm, ca 1940, Swedish Modern.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 260 - 13 900 USD
Klubbat pris
320 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Ek, trelådig, på låg sockel, räfflad. Bakstycket stämplat AE HJORTH. Längd 100 cm, djup 46,5 cm, höjd 66 cm. Nyckel finns.

Proveniens

Gåva av Torsten Kreuger år 1941 och därefter i arv till nuvarande ägare.

Efter tiden som chefsarkitekt på Nordiska Kompaniet, 1927-1938 startade Axel Einar Hjorth sin egen verksamhet. Under ett antal år drev han sin egen inredningsbutik på Kungsgatan 30 i Stockholm. Hans möbler signerades nu för första gången med hans eget namn A.E. Hjorth. År 1939 inbjöds han att medverka vid Världsutställningen i New York. Detta kom dock att bli ödesdigert, eftersom möblerna förstördes av ett kraftigt regn före invigningen.
Kvalitén på möblerna var exceptionell men lönsamheten var begränsad och Hjorth stängde sin butik efter bara några år.
Flera av 1920-talets mest påkostade möbler från NK efter Hjorths ritningar hade anknytning till bröderna Kreuger. Auktionens byrå köptes från Hjorths egen butik av Torsten Kreuger, som varit en trogen, kräsen och synnerligen kvalitetsmedveten kund från åren vid Nordiska Kompaniet. Torsten Kreuger stod som beställare av praktskåpet "Louis", ritat av Hjorth inför Världsutställningen i Barcelona år 1929. "Louis" klubbades år 2002 på Bukowskis Moderna för rekordpriset 1.150.000 kr.
Möbler från Hjorths butik tillverkades i begränsade serier och efter specialbeställningar. Auktionens byrå med sin raffinerade räfflade form är sannolikt unik, tillverkad efter Kreugers beställning.