Madeleine Pyk – en samling F769
497
408727

AXEL EINAR HJORTH, bord "Utö, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 740 - 7 120 EUR
5 430 - 8 140 USD
Klubbat pris
115 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Furu, syrabetsad, ovalt med skålad skiva, centralfot. Längd 71 cm, bredd 54,5 cm, höjd 48,5 cm.

Slitage, fläckar, torrsprickor.

Artipelag, Stockholm, "Ingen människa är en ö - konstnärliga strandhugg i Stockholms skärgård", bordet utställt 23 maj-28 september 2014.