Arne Jones E1299
508
625826

OTTO SCHULZ, skåp (sängskåp), Boet, Göteborg 1930-40-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
949 - 1 420 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Valnöt, klätt med vitt konstläder med pärlspiksdekor, sk bopoint, av Adam och Eva i Edens lustgård, "Paradiset", överstycke med hyllplan och lådor, fronten med handtag i mässing, utvik med säng och separat resårmadrass, ca 193 x 87 cm, invändigt med belysning samt sannolikt sekundärt tapetserad med jaktmotiv. Längd 203 cm, höjd 153 cm, djup 51,5 cm.

Smärre repor, torrsprickor.

Dekoren "Paradiset" utförd efter kartong av Gunnar Erik Ström (1892-1982), målare, tecknare, grafiker och skulptör. Gunnar Ström dekorerade bl a huvudrestaurangen till Göteborgsutställningen 1923, och 1924 gjorde han takmålningar i Hotel Palace i Göteborg. Andra stora uppgifter var spegelmålningarna i Svenska Amerika liniens m/s Kungsholm (1928) och m/s Stockholm (1948) samt den konstnärliga utsmyckningen till ett flertal biografer i Göteborg.