508
625826
OTTO SCHULZ, skåp (sängskåp), Boet, Göteborg 1930-40-tal.

Valnöt, klätt med vitt konstläder med pärlspiksdekor, sk bopoint, av Adam och Eva i Edens lustgård, "Paradiset", överstycke med hyllplan och lådor, fronten med handtag i mässing, utvik med säng och separat resårmadrass, ca 193 x 87 cm, invändigt med belysning samt sannolikt sekundärt tapetserad med jaktmotiv. Längd 203 cm, höjd 153 cm, djup 51,5 cm.

Smärre repor, torrsprickor.

Utropspris:

10 000 - 15 000 SEK

1 094 - 1 641 EUR

Klubbat pris:
26 000 SEK
Övrigt

Dekoren "Paradiset" utförd efter kartong av Gunnar Erik Ström (1892-1982), målare, tecknare, grafiker och skulptör. Gunnar Ström dekorerade bl a huvudrestaurangen till Göteborgsutställningen 1923, och 1924 gjorde han takmålningar i Hotel Palace i Göteborg. Andra stora uppgifter var spegelmålningarna i Svenska Amerika liniens m/s Kungsholm (1928) och m/s Stockholm (1948) samt den konstnärliga utsmyckningen till ett flertal biografer i Göteborg.

Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31