513
587473

SKRIVBORD och STOL, Marianne Von Münchow, Sverige, 1950-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
887 - 1 330 EUR
926 - 1 390 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Rödbok, kopplade ben, sargen med låda. Längd 153 cm, bredd 101 cm, höjd 74 (78 cm). Stol med genombruten rygg sammankopplade ben, stoppad, lös sits. Nyckel finns.

Slitage, fläckar och repor, märken.

Marianne von Münchow, föddes 1917 i Stockholm, på Lidingö. Hon visste redan som ung flicka att hon ville arbeta med inredningar.
Utbildning: Tekniska Skolan (Konstfack) 1936-38, Akademie für Angewandte Kunst, Munchen 1938-39, Konstfack igen fram till 1942 då Marianne von Münchow som första kvinnliga arkitekt fick arbete på en av Stockholms vid den tiden mest dominerande inredningsfirmor, David Blomberg.
År 1947-56 arbetade von Münchow hos Carl Malmsten på Strandvägen. År 1956 blev hon VD och konstnärlig ledare för Svensk Hemslöjd år 1956 och stannade på den posten till 1965.
Marianne von Münchow startade år 1951 Konsthantverkarna på Mäster Samuelsgatan i Stockholm.
Redan år 1938, under studietiden i München, träffande Marianne sin blivande man Rüdiger von Münchow. Deras arbete var ofta sammanlänkat och just vid möbelritande samarbetade paret tätt tillsammans.