517
579131

HANS ASPLUND, karmstolar, ett par, Nordiska Kompaniet 1955.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 380 - 6 570 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Valnöt, sits, rygg och armlän klädda i cognacsfärgat konstläder.

Slitage, två armlän med lagning. (2)

Tilläggslista

Konstläder, två armlän med lagning; artificial leather, two armrests with repair.

Ingegerd Henschen, Stig Blomberg, "Svenskt Möbellexikon" Förlagshuset Norden AB 1961, sid 162-163.
Filippo Alison, "Erik Gunnar Asplund - Mobili e oggetti", Electa förlag 1985, sid 44-45 avbildad och omnämnd.

Fåtöljen ritades till Nordiska Kompaniets skönhetssalong på Hamngatan i Stockholm. Den producerades för NK:s salong och har inte utförts för vidare försäljning. Cirka sex stycken fåtöljer utfördes till skönhetssalongen.

HANS ASPLUND (1921-1994). Arkitekt och professor, son till Erik Gunnar Asplund. Hans Asplund är mest känd för medborgarhuset i Eslöv och tillbyggnaden av varuhuset NK, Nordiska Kompaniet (1953-63).
Hans Asplund var även författare och debattör, skrev boken "Farväl till Funktionalismen" och myntade begreppet "Nybrutalism".