522
593279

ERIK CHAMBERT, stolar, 6 st, "Poem" för Chamberts Möbelfabriker, Norrköping, sannolikt 1950-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Björk och rotting.

Rottingsitsarna med smärre skador, två sitsar med ställvis mer skador, lätt bruksslitage. (6)

Proveniens

Enligt uppgift inköpta direkt av familjen Chamberts barnflicka, därefter i arv.

Modellen visades för första gången år 1953 och döptes av dåvarande museichefen i Norrköping Aron Borelius.