Björk och rotting.
Rottingsitsarna med smärre skador, två sitsar med ställvis mer skador, lätt bruksslitage. (6)
Enligt uppgift inköpta direkt av familjen Chamberts barnflicka, därefter i arv.
Modellen visades för första gången år 1953 och döptes av dåvarande museichefen i Norrköping Aron Borelius.