525
618941

OTTO SCHULZ, troligen, soffa, Boet, Göteborg 1940-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Svängd form, beige textilklädsel, pärlspik. Längd 170 cm.

Bruksslitage, fläckar, omklädd.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt på Boet, Göteborg.

Arvid Berghman (red), "BOET 1945", Aktiebolaget Boet, Göteborg. Jämför modeller avbildade på sid 23 och 37.