529
633076

GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvarmatur, "G-33", Bergboms, Malmö, 1950-tal.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 640 - 3 080 EUR
2 800 - 3 270 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Svartlackerad metall, stämplad invändigt G-33 BERGBOM MAX 25W. Höjd ca 124 cm.

Smärre slitage.

Modellen formgiven år 1947-48, i USA producerad av Ralph O Smith och generellt omnämnd som "the Grasshopper".

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

848. Yrjö Edelmann, Utan titel.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
Fair warning
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
Aktuellt bud:
75 000 SEK