533
614546

BRUNO MATHSSON, slagbord, "Maria", Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1930-40-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Skiva troligen i betsad alm, benställning av bok. Märkt med pappersetikett, handsignerad BM -36. Total längd 280 cm, bredd 90 cm, höjd 72 cm.

Smärre slitage, repor, de yttre skivorna blekta.

Modellen formgiven år 1936.