541
628779

SAMMETSMÅLNING. 118 x 96,5 cm. Signerad R. Gowenius 37

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris

(Rudolf Gowenius 1937). Mörkblå botten med polykrom palatsscen, Kung Saul och harpspelande David. Mörkbrun bård.

Obetydligt smutsig, obetydliga fläckar, reva.

Proveniens

Professor, tandläkare och läkare Karl-Oskar Frykholm, född i Luleå. Barndomsvän och även senare fortsatt vän med Rudolf Gowenius.

Rudolf Gowenius (1896-1960) är unik i sitt konstnärsskap. Efter studier hos bl.a. Carl Wilhelmsson, på Konsthögskolan och Etsningsskolan reste Rudolf Gowenius till Italien och Tyskland innan han bosatte sig i Paris under åren 1923-39. Där bekantade han sig med André Lhotes och Fernand Légers akademier. Han hade utställningar i flera länder, förutom i Sverige även i Tyskland och Frankrike. Hans specialitet blev de eleganta och enastående sammetsmålningarna som detta katalognummer visar ett utmärkt exempel på. Gowenius hade utvecklat en alldeles egen metod för det svåra konststycket att måla skimrande attraktivt på sammet. Flera av hans sammetsmålningar finns i kyrkor både i Sverige och Frankrike. Bland de mest kända är Birger Persson-tapeten för Uppsala domkyrka från 1931 samt verk i Luleå domkyrka. Han finns representerad i åtskilliga museisamlingar.