549
594310

VÄVD TAPET. Rölakan. 83 x 189 cm. Signerad MMF

Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
706 - 1 060 EUR
737 - 1 110 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Tidig komposition. Tillverkad före 1942. Grönmelerad botten med stående och liggande kor. Bård med fåglar och blommor. Ett mycket sällsynt exemplar, eventuellt unikt.

Jämnt slitage, något smutsig, smärre fläckar och skador.