Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
554
631629

MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 275,5 x 194 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1943.

Något slitage och smutsig, fläckar. Ett hörn med lagning och senare fransar, ställvis skadade fransar.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 48; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 145.

Ett exemplar finns i Nationalmuseums samlingar, Stockholm.