Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
557
608967

MATTA. "Tånga ljus". Gobelängteknik. 294 x 209 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1955.

Något slitage, smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, flera saknas.

"Tånga" komponerades till H55 (Helsingborgsutställningen 1955).