Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
564
574862

MATTA. "Ängarna". Flossa. 188 x 151 cm. Signerad MMF

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Tidigt exemplar.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, en del av kortsidornas kant uppklistrad på baksidan, fransar saknas.

"Ängarna" komponerades för m/s Kungsholm.