Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
569
635843

MATTA. "Krabban". Flossa. 260,5 x 189 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1947.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna med smärre skador, fransar saknas.