Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
57
643312

Sven Jonson

(Sverige, 1902-1981)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Klubbat pris
180 000 SEK

Sven Jonson
(Sverige, 1902-1981)

"Gryning"

Signerad Sven Jonson och daterad -35. Duk 75,5 x 85 cm.

Proveniens

Tidigare i Fabrikör Sven Johansson, Horred.
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 511, "Moderna + Contemporary & Design", 27-29 april 1999, kat nr 19.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Halmstadgruppen", 25 februari - 19 mars 1939, kat nr 55.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Halmstadgruppen 60 år", 7 april - 4 juni 1989, kat nr 17.

Formgivare