575
584986

MATTA. "Gyllenrutan blå". Reliefflossa. 140 x 94 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1945.

Något slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidornas slätvävda partier och kanter skadade, fransar saknas.

Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 148.