Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
575
584986

MATTA. "Gyllenrutan blå". Reliefflossa. 140 x 94 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1945.

Något slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidornas slätvävda partier och kanter skadade, fransar saknas.

Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 148.