577
634275

MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 305,5 x 201,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1918. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Ett skadat hörn, ställvis skadade fransar, flera saknas.