Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
579
631832

MATTA. "Grön äng". Rölakan. 253,5 x 170 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Tillverkad efter 1941 och före 1967.

Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis något skadade fransar.