Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
581
588641

MATTA. "Röd Grön Äng". Rölakan. 355,5 x 231,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
145 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1929. Tillverkad efter 1941.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, ställvis naturligt blekt.

Proveniens

KFs (Kooperativa Förbundets) samling, Stockholm.