581
588641

MATTA. "Röd Grön Äng". Rölakan. 355,5 x 231,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
145 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1929. Tillverkad efter 1941.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, ställvis naturligt blekt.

Proveniens

KFs (Kooperativa Förbundets) samling, Stockholm.