610
645221

MATTA. "Matta nr 1" ("Classic Frank Nr 1"). Handtuftad. 344,5 x 258 cm. Signerad Josef Frank. Svenskt Tenn/Kasthall.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 550 - 5 320 EUR
3 700 - 5 560 USD
Klubbat pris
155 000 SEK

Komponerad av Josef Frank 1938 för Svenskt Tenn. Tillverkad av Kasthall Ateljé AB. Baksidan med klistrad läderetikett med bland annat: G. 13528, Handmade in Sweden.

Smärre fläckar.

Jämför originalakvarellen Wängberg-Eriksson, Kristina: Pepis Flora, Kristianstad 1998, färgplansch sid 128.

Mönstret komponerades till professor Jacobeus.