Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
79
628254

Lage Lindell

(Sverige, 1920-1980)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 750 - 12 200 EUR
11 300 - 14 200 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Lage Lindell
(Sverige, 1920-1980)

"Ven"

Signerad LL. Utförd 1949. Duk 55,5 x 84 cm.

Proveniens

Herman Igells samling, Stockholm (inköpt direkt av konstnären).
Därefter i privatsamling, Stockholm.

Thomas Millroth, Carolina Söderholm, Pelle Stackman (foto), "Lage Lindell", avbildad helsida sid 25.

Bok medföljer.

Formgivare

Lage Lindell föddes 1920 i Stockholm. Han studerade på Konstakademien 1941-46 med Isaac Grünewald och Sven X:et Erixson som lärare. Han erhöll Ester Lindahls stipendium och reste åren efter konstskolan på studieresor i Danmark, Frankrike, Spanien och Nordafrika. Han deltog i utställningen Ung konst hos Färg och Form 1947 tillsammans med jämnåriga abstrakta konstnärer. Han inspirerades under 1940-talet av Pablo Picassos Guernicakubism och utvecklade ett färgsprakande, kubistiskt figurmåleri. Vid sidan av måleriet experimenterade Lindell även sporadiskt med skulptur. Tillsammans med Lennart Rodhe, Pierre Olofsson, Olle Bonniér och Karl-Axel Pehrson utförde han en väggutsmyckning på Astra i Södertälje. Han erhöll Prins Eugenmedaljen 1975.