11
637523

CARL-AXEL ACKING, karmstol, Svenska möbelfabrikerna, Bodafors 1940-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Bok, sits och rygg i formpressad mahognyfanér, spår av etikett.

Små skador och slitage.

Monica Boman (red), "Svenska möbler 1890-1990", Signum 1991, modellen avbildad och omnämnd som "40-talets industriellt mest avancerade möbel", se sid 244-253.

Modellen formgiven år 1943 inför en möbeltävling utlyst av Svenska Möbelfabrikerna i samarbete med Svenska Slöjdföreningen. Syftet var att "frambringa förslag till möbler som i typval och formgivning särskilt anpassats efter den moderna familjebostadens behov samt lämpar sig för serietillverkning". Acking vann, med Eyvind Beckman och Axel Kandell som medarbetare, andra pris, och här föddes den monteringsbara möbeln, vars delar levereras i paket och sätts ihop av återförsäljaren eller kunden. För första gången styrdes möblernas konstruktion och form av distributionens och lagerhållningens ekonomi. Förstapristagaren Erik Wörts knöts så småningom till Ikea, där han vidareutvecklade principen. Ackings karmstol, som väckte stor uppmärksamhet, fyllde höga krav på rationell distribution. Ritningar visar hur 12 monteringsfärdiga stolar kunde packas i en kartong som tidigare rymde en stol.