133
611177

MAISON JANSEN, sannolikt, golvarmatur, Paris, Frankrike 1970-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
700 - 875 EUR
737 - 922 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mässing i form av palmträd, kubisk sammetsklädd sockel. Höjd ca 120 cm.

Smärre slitage.

Maison Jansen grundades år 1880 i Paris av Jean-Henri Jansen och blev snabbt en av de viktigaste inredningsfirmorna med en bred internationell kundkrets. Många kungligheter har under årens lopp använt sig av Maison Jansens trendkänsliga inredare. Jansen hade under 1900-talet kvar sin starka position och först 1984 stängdes firman.