16
628063
GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvarmatur, "G-33", Bergboms, Malmö, 1950-tal.
Greta magnusson grossman, golvarmatur, "g-33", bergboms, malmö, 1950-tal.

Svartlackerad metall, stämplad invändigt G-33 BERGBOM MAX 25 W. Höjd ca 124 cm.

Obetydligt slitage, sekundär sladd.

Utropspris:

30 000 - 35 000 SEK

3 219 - 3 755 EUR

Klubbat pris:
42 000 SEK
Övrigt

Modellen formgiven år 1947-48, i USA producerad av Ralph O Smith och generellt omnämnd som "the Grasshopper".

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19