175
645456

VÄVD TAPET. "Spegelnatt". Slätväv. 416 x 274 cm. Signerad HAV LH 1971 molin (Brita Molin).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Baksidan med påsydd etikett: Utförd på Handarbetes Vänner 1971 under ledning av Edna Martin, vävd av Lena Holmbeck, Marianne Andersson och Birgit Lindstedt. Fodrad.

Obetydligt slitage, något smutsig.

Proveniens

KFs (Kooperativa Förbundets) samling, Stockholm.