196
637862

John Lennon

(Storbritannien, 1940-1980)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 750 - 13 100 EUR
9 220 - 13 800 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

John Lennon
(Storbritannien, 1940-1980)

"Yoko Ono as Mona Lisa"

Färgserigrafi med egenhändig blyertsteckning av konstnären och med påskrift 'Yoko Ono 68', samt signerad med blyerts och daterad 1978, tryckt av Rupert Jasen Smith, New York. 106 x 76 cm.

Ej examinerad ur ram. Fläckar. Två stansade hål i höger marginal. Fuktfläck (utnyttjad till teckningen).

Proveniens

Rupert Jasen Smith, New York.
Private Collection, Sweden.

This rare screenprint was only printed in a very small edition (approximately 5 copies). The addition of the small erotic drawing, in the lower margin, where the artist is cleverly making use of an small area discoloured by damp, makes this a truly unique work of art.