Madeleine Pyk – en samling F769
203
646705

David Hockney

(Storbritannien, Född 1937)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 730 - 3 270 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

David Hockney
(Storbritannien, Född 1937)

"Henry with tulips", ur: "Friends"

Färglitografi, 1976, signerad med blyerts 37/90, utgiven av Gemini G.E.L., och med deras blindstämpel. Bladstorlek 105,5 x 75 cm.

Ej examinerad ur ram.

Scottish Arts Council 187. Gemini Publication Sequence Number 737.

Formgivare

Hockney, David f. 1937, brittisk målare, grafiker och fotograf, som bor och verkar i Kalifornien. Utbildad vid Royal college of Art i London. Hans verk är mestadels personliga och självbiografiska, av vilka målningarna av swimmingpooler i Los Angeles är bland hans mest kända verk. Han blev förknippad med popkonsten, men hans tidiga verk uppvisar också expressionistiska element inte olika Francis Bacons verk. Som grafiker arbetade han främst med litografi och hans första stora projekt var en serie med 16 etsningar, där han där han självbiografiskt avbildar Hogarths Rake’s Progress. Som fotograf arbetade han främst med fotocollage under åren 1970-1986.