250
650194

Walead Beshty

(Storbritannien, Född 1976)
Utropspris
275 000 - 300 000 SEK
24 300 - 26 500 EUR
25 300 - 27 600 USD
Klubbat pris
280 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23
Walead Beshty
(Storbritannien, Född 1976)

"Three Color Curl (CMY: Irvine, California, August 16th)", 2008

Signerad W. B a tergo. Fotogram, 237 x 125 cm. Bladet fullt synligt i ram. Unik.

Tilläggslista

Fotogram.

Proveniens

Wallspace Gallery, New York.

Den engelskfödde Walead Beshty lever och verkar i Los Angeles. Auktionens bild är från hans tidigare produktion. Liksom i senare verk av konstnären är materialitet och medium centrala för konstnärskapet.
Färgerna i Walead Beshtys verk "Three Color Curl (CMY: Irvine, California, August 16th)", åstadkoms genom att Beshty applicerar olikfärgade vätskor på underlaget. Genom att upprepade gånger böja pappret och därigenom endast låta delar av det exponeras skapas bildens linjespel. Dessa unika fotogram framställs i en mörklagd ateljé och arbetsprocessen kan beskrivas som en slags kontrollerad slump. En oerhört komplicerad metod där tekniker och processer framhävs för betydelsen av konstverkets tillblivelse.