264
653156

Andres Serrano

(USA, Född 1950)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23
Andres Serrano
(USA, Född 1950)

"Klansman (Great Titan of the Invisible Empire)", 1990.

Signerad Andres Serrano och numrerad 9/10 a tergo. Cibachromefotografi, bildyta 100,2 x 81 cm. Numrerad 9/10 på etikett a tergo.

Proveniens

Galleri Charlotte Lund, Stockholm.

Malmö Konsthall, Malmö, "Andres Serrano. Fotografiska arbeten/Works 1983 - 1995", 30 mars - 19 maj 1996.
Groeninger Museum, Groeninger, "A history of Andres Serrano, A history of sex", 23 februari - 19 maj 1997.

Malmö Konsthall, "Andres Serrano. Fotografiska arbeten/Works 1983 - 1995", 1996, avbildad helsida sid. 111.
Andres Serrano, "A History of Andres Serrano. A History of Sex", 1997, avbildad sid 23.