335
649850

Stina Brockman

(Sverige, Född 1951)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23
Stina Brockman
(Sverige, Född 1951)

"Aino", 1981.

Signerad Stina Brockman och daterad 1981 a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 23,5 x 18,5 cm. Kontaktprint.
Vintage.

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären.

Motivet har bland annat ställts ut på:
Dunkers kulturhus, Helsingborg, "Mellan verkligheter. Fotografi i Sverige 1970 - 2000", 11 oktober 2014 - 15 iebruary 2015.
Göteborgs konstmuseum och Hasselblad Foundation, Göteborg, "Mellan verkligheter. Fotografi i Sverige 1970 - 2000", 8 februari - 11 maj 2014.
Marabouparken, Sundbyberg, "Tre fotografer. Tre tendenser", 31 maj - 26 augusti 2012.
Hasselblad Foundation, Göteborg, "Bländande bilder -Återuppförd", 27 november 2010 - 16 januari 2011.
Konstnärshuset, Stockholm. Åmells c/o Konstnärshuset, Stockholm, "Fotografi från ett intimistiskt årtionde", 2009.
Moderna Museet, Stockholm, "Bländande bilder. Ung ny svensk fotografi", 21 november 1981 – 10 januari 1982.

Leif Wigh, Fotografiska Museet, Moderna Museet, “Bländande Bilder- New trends and Young Photography in Sweden”, 1981, avbildad sid .35.
Niclas Östlind, Hasselblad Foundation, "Bländande bilder - Återuppförd", 2010, avbildad sid 10.
Niclas Östlind, “Tre fotografer. Tre tendenser”, 2012, avbildad sid. 53.
Clara Dagh (red), "Åmells Collection of Swedish Photography", 2015, avbildad helsida, sid 20.

Upplagan överstiger ej 5 exemplar.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

302. Peter Frie, Utan titel.
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
Budhistorik
185 000

ditt bud
180 000

ditt bud
175 000

ditt bud
170 000

ditt bud
165 000

ditt bud
160 000

ditt bud
155 000

ditt bud
150 000

ditt bud
Aktuellt bud:
185 000 SEK