366
585955

Ulf Rollof

(Sverige, Född 1961)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 830 - 10 600 EUR
9 400 - 11 300 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Ulf Rollof
(Sverige, Född 1961)

"RGB"

Signerad Rollof och daterad 2010. Triptyk. Akryl, floatglas och metallfästen. Beskjuten med 9 mm revolverskott. Höjd 99, bredd 207 och djup 1,3 cm.

Det centrala ögonblicket i Ulf Rollofs serie RGB är då revolverskotten träffar underlaget. Genom denna våldsamma skapelseakt gestaltar Rollof den bräcklighet som är en del av livet självt. Lika hastigt som projektilen skapar spår som minner om organiska former kan tillvaron förändras.
Rollofs konstnärskap kännetecknas av risktagande och experimentlusta. Han har omtalat sina arbeten som resultat av metoder avsedda att manövrera bort från de enskilda bra bilderna för att i stället uppnå ett flöde.
I verken tecknar kulhålen ett slags flöde där RGB är termen för den additiva färgblandning som används inom digitala medier. Här blottas den kontrast som finns mellan verkens fysikalitet och avsevärda tyng i förhållande till den digitala bildvärldens repetitiva originalitet och flyktighet.

Formgivare

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?