390
641615

Peter Doig

(Storbritannien, Född 1959)
Utropspris
2 500 000 - 3 000 000 SEK
221 000 - 265 000 EUR
230 000 - 276 000 USD
Klubbat pris
2 000 000 SEK

Peter Doig
(Storbritannien, Född 1959)

"Figure - Trees"

Signerad Peter Doig och daterad 1997 - 98 a tergo. Pannå 48 x 35 cm.

Proveniens

Victoria Miro Gallery, London.
Sotheby's London, 10 februari 2006, kat nr 113.

Peter Doig (född 1959) är en av vår tids mest storartade målare. Trots, eller kanske tack vare, att hans skolning skedde under det expressionistiska 1980-talet med storvulet och högljutt måleri, skär hans viskande måleri rakt igenom tiden. ”Figure-Trees” från 1997-1998 är ett utsökt exempel på Doigs måleriska kraft. Det flödande och glödande måleriet skapar rörlighet och färgerna rör sig och förändras beroende på hur ljuset träffar ytan. Mötet med den till formatet lilla målningen blir stort. Doig drar skoningslöst i handbromsen åt oss och tvingar oss att skala av och fokusera. Och det är med glädje man som betraktare går in i hans målningar och möter storslagen natur, magiska platser och människor som tycks självklart närvarande i dessa gränslöst vackra bilder. I mitten står en ensam man, han håller en vandringsstav i handen och målningen känns märkligt tyst och tidlös i en värld där allt går fortare och fortare och människan ständigt drivs framåt. Just den ensamma figuren i landskapet är ett återkommande tema i Doigs oeuvre och den karaktäristiska skogen med de mörka stammarna finns med även i ”Figure-Trees”. Målningen för tankarna till upplevelsen av det sublima, ett av konsthistoriens med brännande ämnen och som ofta skildrats som den lilla människans möte med den storslagna naturen, parat med känslan av litenhet och kapitulation inför naturens skönhet och storhet. I dessa målningar, från platser som tycks igenkännbara men som endast finns i fantasin, ställs människans existentialism på sin spets. För första gången säljs en målning av Peter Doig på auktion i Sverige och allt som bidrar till Doigs storhet ryms inom ramen för den lilla målningen med det stora måleriet.

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

74. Zenith, El Primero, ChronoMaster, "Triple Calendar Moonphase", kronograf, ca 1995.
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
Budhistorik
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
Aktuellt bud:
50 000 SEK