399
646854

César Baldaccini

(Frankrike, 1921-1998)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 500 - 21 900 EUR
18 200 - 22 800 USD
Klubbat pris
180 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23
César Baldaccini
(Frankrike, 1921-1998)

"Compression Dirigée"

Signerad César och daterad 1960. Rostfritt stål. Höjd 31, bredd 25,5 och djup 23 cm.

Proveniens

Gallerie Birch, Köpenhamn.
Privat samling, Danmark.

N° 6247, Archives Denyse Durand-Ruel.

Formgivare

César Baldaccini, fransk skulptör. Efter utbildning vid olika konstskolor i Marseille och Paris inledde han sin karriär början av 1950-talet genom att svetsa samman metallskrot. Skulpturerna var solida i form av insekter, olika typer av djur och nakna människokroppar. När han en dag hos en skrothandlare såg en hydraulisk press fick han impulsen att utnyttja den i sin konst. I Paris presenterade han 1960 sina sammanpressade bilar väckte han stor sensation. Hans s.k. Compressions var födda och gjorde honom känd över hela världen. Han blev medlem i gruppen Nouveaux Réalistes tillsammans med bl.a .Arman, Yves Klein, Tingueli. Arbetet med ackumulationerna sysselsatte César under hela hans liv och han fann ständigt nya material: plast, polyuretan och smält kristall. César betraktades tidigt som en av Frankrikes främsta skulptörer