407
474339

Jim Dine

(USA, Född 1935)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 830 - 10 600 EUR
9 210 - 11 100 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Jim Dine
(USA, Född 1935)

"Rake"

Signerad Jim Dine och daterad 1975. Pastell och blandteknik på papper 141 x 70,5 cm.

Proveniens

Galerie Sonnabend, Paris. Inköpt 1975.
Galerie Löwenadler, Stockholm.
Inköpt från ovanstående av nuvarande ägare.

Formgivare