41
581110

TAPIO WIRKKALA, fat, 2 st, Iittala, Finland, modell 3369 och 3337.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
351 - 526 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
7 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Bladformade med slipad dekor. Signerade TAPIO WIRKKALA - IITTALA, 3337 respektive -58. 24,5 x 20,5 cm och 30 x 11,3 cm. Medföljer: "Tapio Wirkkala Eye, Hand and Thought", Werner Söderström Corporation, Museum of Art and Design, Helsingfors.

Den längre med liten nagg samt möjligen något slipad på ena kortsidan. (2)