41
581110
TAPIO WIRKKALA, fat, 2 st, Iittala, Finland, modell 3369 och 3337.
Tapio wirkkala, fat, 2 st, iittala, finland, modell 3369 och 3337.

Bladformade med slipad dekor. Signerade TAPIO WIRKKALA - IITTALA, 3337 respektive -58. 24,5 x 20,5 cm och 30 x 11,3 cm. Medföljer: "Tapio Wirkkala Eye, Hand and Thought", Werner Söderström Corporation, Museum of Art and Design, Helsingfors.

Den längre med liten nagg samt möjligen något slipad på ena kortsidan. (2)

Utropspris:

4 000 - 6 000 SEK

429 - 644 EUR

Klubbat pris:
7 500 SEK
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19