415
653305

Claes Oldenburg

(USA, Född 1929)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Claes Oldenburg
(USA, Född 1929)

"Tea Bag"

Signerad Oldenburg a tergo. Daterad 1965 och numrerad AP på etikett a tergo. Screentryck, tyg, snöre och laminerad vinyl ingjutet i plexiglas 99 x 71 cm.

Proveniens

Galerie Aronowitsch, Stockholm.

Richard H. Axom och David PLatzker (red), "Claes Oldenburg - A Catoalogue Raisonné 1958 - 1996", 1997, avbildad sid 101.