65
633989
ALVAR AALTO, taklampa, "A201", Valaistustyö, Finland 1950-tal.
Alvar aalto, taklampa, "a201", valaistustyö, finland 1950-tal.

Vitlackerad metall och mässing. Höjd 20 cm, diameter 29 cm.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 288 - 1 609 EUR

Klubbat pris:
17 000 SEK
Proveniens

Ingvar Norman, Ernst Sundhs Byggnads AB

Thomas Kellein, "Alvar & Aino Aalto Design", Collection Bischofberger, Hatje Cantz, Tyskland 2005, modellen avbildad sid 175.

Övrigt

ARTEK I HEDEMORA 1946-1956
Den 12 april 1946 invigdes svenska AB Arteks fabrik på Callerholmsgatan i Hedemora. Alvar Aaltos nya fabrik var ett samarbete med Ernst Sundh Byggnads AB och syftet var att säkra leveranserna av Aaltos olika möbelmodeller till resten av Europa och framför allt till USA.
Ernst Sundh som hade täta kontakter med Aino och Alvar Aalto fick snabbt stora beställningsorder från USA. På grund av långa betalningskrediter blev dock lönsamheten svag och Aalto beslöt att lägga ner produktionen redan efter tio år. Från år 1957 övergick fabrikens verksamhet till att producera köksinredningar.
Ingvar Norman var chef för Ernst Sundhs ritkontor och hade många ingenjörer under sig. Som mest arbetade trettio personer på ritkontoret. Alvar Aalto ritade möbler till inredningen av firma Ernst Sundhs huvudkontor och till dess ritkontor. Dessa var unika för Hedemorafabriken och kom aldrig i serieproduktion. Några av de unika möblerna för Artek i Hedemora är tidskriftsstället (katalognr 62) samt det runda bordet (katalognr 63).
Tidvis fanns stora ambitioner att låta Alvar Aalto sätta sin prägel på orterna Avesta och Hedemora i södra Dalarna. Planerna kom dock aldrig att sättas i verket och förutom "Det Blå Huset" i Avesta finns det idag få spår kvar av det täta samarbetet mellan Aalto och Ernst Sundh Byggnads AB.
Auktionens samling med Aaltomöbler med katalognr 61-72 samt 84 har samtliga proveniensen Ingvar Norman och de har tidigare befunnits på Ernst Sundhs ritkontor i Avesta.

Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31