92
609639
MOGENS LASSEN, sannolikt, fåtölj, Danmark 1930-40-tal.
Mogens lassen, sannolikt, fåtölj, danmark 1930-40-tal.

Omklädd i vit konstpäls, skinnklädda knappar.

Benen med slitage, slipade.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 609 - 2 146 EUR

Klubbat pris:
16 000 SEK
Tilläggslista

Klädd i vit konstpäls /Upholstered in white artificial fur

Jfr Sigvard Bernadotte & Johs Lehm-Laursen, "Dansk Boligkunst 1947", bild II, sid 212.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19