95
652754

HANS J WEGNER, fåtölj, "CH-22", Carl Hansen & Son, Odense, Danmark.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Ek med snörad sits, brännstämplad.

Ryggbrickan med smärre fuktfläckar, smärre slitage.

Modellen formgiven år 1951.