1005A
667689

Christian Krohg

(Norge, 1852-1925)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
35 500 - 44 400 EUR
37 000 - 46 300 USD
Klubbat pris
Christian Krohg
(Norge, 1852-1925)

"Hart i la"

Signerad C. Krohg. Duk 113 x 133 cm.

Tilläggslista

Tryckfel i katalogen under övrigt: står att motivet förekommit som frimärke 1967. Skall stå 1987. / Erroneous information in the printed catalogue: states that a stamp was based on the motif in 1967. Should be 1987.

Proveniens

Privat samling, Sverige (sedan 1930-talet).

Oscar Thue, "Christian Krohg", 1997, jfr "Hardt le", avbildad helsida i färg, sid 123 samt upptagen i katalog sid 331.

Katalognumret är en senare replik på den berömda "Hardt le"(olja på duk, 93 x 113 cm, 1882, Det Kongelige Slott, Oslo). Jämför även med "Hardt le" (olja på duk, 50 x 60 cm), också den från 1882, i samlingarna på Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design, Oslo.

Den avbildade modellen var lotsen Julius Pedersen, Sandösund.

Motivet har också förekommit som frimärke i Norge 1987.