1008
655422

Harald Sohlberg

(Norge, 1869-1935)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 300 - 17 400 EUR
16 000 - 18 200 USD
Klubbat pris
Harald Sohlberg
(Norge, 1869-1935)

" 'Sitpaa' - Maridalen"

Signerad Sohlberg och daterad 1930. Duk 43 x 60,5 cm.

Proveniens

Fru Sohlberg (förvärvad direkt från konstnären före 1936).
Privatsamling, Norge (i gåva från ovanstående).
I arv inom familjen.
Sotheby's, London, "The Scandinavian Sale", 7 april 2000, kat nr 51.
Privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).

Kunstnernes Hus, Oslo, "Harald Sohlbergs minnesutstilling", 29 augusti - 20 september 1936, kat nr 211.

Arne Stenseng, "Harald Sohlberg. En kunstner utenfor allfarvei", 1963, sid 212, no. 331.