1010
603611

Hans Dahl

(Norge, 1849-1937)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
25 000 SEK
Hans Dahl
(Norge, 1849-1937)

"Strandheim 25 juli 1912, Fest paa Hohenzollern"

Signerad Hans Dahl och daterad 25 juli 1912. Duk uppklistrad på pannå 19,5 x 30,5 cm.

Wilhelm II var Kung av Preussen och Kejsare av Tyskland från 1888 tills att han abdikerade efter 1:a världskriget 1918. Wilhelm hade ett stort intresse för vikingatiden och det fornnordiska arvet som han utforskade under flertalet somrar i Norge. Under åren 1889-1914 besökte han Norge 23 gånger på en så kallad Nordlandfahrt med sin furstliga lyxjakt Hohenzollern. Vid sina många besök stiftade Kejsaren bekantskap med den norske målaren Hans Dahl. I närheten av Sogn i den idylliska Sognefjorden lät Dahl uppföra ett stort sommarnöje i drakstil kallat Villa Strandheim dit Kejsaren ofta var bjuden. Katalognumret är en ögonblicksbild som sammanbinder Kejsaren och konstnären med deras båda fristäder i Norge under en festdag i juli 1912.