1010
603611

Hans Dahl

(Norge, 1849-1937)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
25 000 SEK
Hans Dahl
(Norge, 1849-1937)

"Strandheim 25 juli 1912, Fest paa Hohenzollern"

Signerad Hans Dahl och daterad 25 juli 1912. Duk uppklistrad på pannå 19,5 x 30,5 cm.

Wilhelm II var Kung av Preussen och Kejsare av Tyskland från 1888 tills att han abdikerade efter 1:a världskriget 1918. Wilhelm hade ett stort intresse för vikingatiden och det fornnordiska arvet som han utforskade under flertalet somrar i Norge. Under åren 1889-1914 besökte han Norge 23 gånger på en så kallad Nordlandfahrt med sin furstliga lyxjakt Hohenzollern. Vid sina många besök stiftade Kejsaren bekantskap med den norske målaren Hans Dahl. I närheten av Sogn i den idylliska Sognefjorden lät Dahl uppföra ett stort sommarnöje i drakstil kallat Villa Strandheim dit Kejsaren ofta var bjuden. Katalognumret är en ögonblicksbild som sammanbinder Kejsaren och konstnären med deras båda fristäder i Norge under en festdag i juli 1912.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

350. Ernst Billgren, "Abstrakt bord 2".
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK