Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
1013
647836

Paul Charles Chocarne-Moreau

(Frankrike, 1855-1937)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Paul Charles Chocarne-Moreau
(Frankrike, 1855-1937)

Den unge kocken och hans vän sotaren

Signerad Chocarne-Moreau och daterad -93. Duk 56 x 46 cm.

Chocarne-Moreau var elev till Bouguereau och Robert-Fleury. Han blev tilldelad Salongens stora medalj 1886 och 1889. Han är flitigt representerad på franska museer och hans genrebilder från det sena 1800-talet är uppskattade för sin realism och charm. Just bagar- och sotarlärlingar tillhör hans mest populära motiv.