1013
647836

Paul Charles Chocarne-Moreau

(Frankrike, 1855-1937)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Paul Charles Chocarne-Moreau
(Frankrike, 1855-1937)

Den unge kocken och hans vän sotaren

Signerad Chocarne-Moreau och daterad -93. Duk 56 x 46 cm.

Chocarne-Moreau var elev till Bouguereau och Robert-Fleury. Han blev tilldelad Salongens stora medalj 1886 och 1889. Han är flitigt representerad på franska museer och hans genrebilder från det sena 1800-talet är uppskattade för sin realism och charm. Just bagar- och sotarlärlingar tillhör hans mest populära motiv.