1033A
668082

David Klöcker Ehrenstrahl, hans krets

(Tyskland, 1629-1698)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
(Tyskland, 1629-1698)

DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL, olja på duk.

"Drottning Ulrika Eleonora den äldre (1656-1693)". 93 x 80 cm.

Lagningar, hål och retuscher. Ytsmuts.

Tilläggslista

Porträttet föreställer drottning Ulrika Eleonora d.ä. och inte som felaktigt angetts tidigare Hedvig Eleonora.

Proveniens

Tidigare tillhört Christian Hammers samling, Stockholm.
Därefter i arv inom familjen.